Latvijas basketbola izlase nesavalda gruzīnus

© Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Latvijas vīriešu basketbola izlase turpina gatavošanos Eiropas čempionāta finālturnīram. Trešo pārbaudes spēli latvieši aizvadīja Klaipēdas turnīra ietvaros, piedzīvojot zaudējumu Gruzijas izlasei mača galotnē ar rezultātu 69:73, esot spiesta rīt spēlēt par 3. vietu.

Abas komandas gatavošanās ciklā aizvadījušas pa divām pārbaudes spēlēm. Latvija pirms nedēļas divreiz Tamperē pieveica Somijas izlasi, bet Gruzija pārspēja Krievijas studentu izlasi, bet Austrijā nenoturēja pārsvaru, atzīstot austriešu pārākumu. Šajā mačā komandas nespēlēja optimālajos sastāvos, bet pat, ja spēlētu, tāpat favorītu lomā bija Latvijas izlase. Šīs spēles uzvarētājs spēlēs par pirmo vietu četru komandu turnīrā.

Spēles rezultātu pirmajā minūtē atklāja gruzīni, bet Latvijas komandas rēķinu pēc komandas biedru pāris neprecīzajiem metieniem sāka Mārtiņš Meiers. Nereti iniciatīvu centās uzņemties Jānis Timma, bet viņam spēle nevedās. Tiesa viņš pirmos punktus guva skaisti, triecot bumbu grozā no augšas pēc piespēles no gaisa ātrajā pretuzbrukumā (4:4). Lielsiki turpināja spēlēt Meiers, kurš guva sešus no astoņiem Latvijas izlases punktiem. Lielāko daļu ceturtdaļas vadībā atradās Gruzijas izlase, bet ne vairāk kā ar divu punktu pārsvaru. Latvijas izlasi ar triecienu grozā no augšas vadībā izvirzīja Rolands Šmits (12:10). Lielāku pārsvaru Latvijai deva Kristaps Janičenoks, kura tālmetiens palielināja pārsvaru līdz četriem punktiem. Gruzīni šo deficītu atspēlēja, bet punktu ceturtdaļai pielika Žanis Peiners - 17:15.

Otrās ceturtdaļas pirmajās minūtēs otro tālmetienu realizēja Janičenoks, atkal dodot savai komandai četru punktu pārsvaru. Ar to arī izdevās ievadīt izrāvienu, jo pēc tam trīs punktu gājiens padevās Dairim Bertānam, bet vēl divus punktus pievienoja Aigars Šķēle (27:18). Ceturtdaļas vidū Bertāns pirmo reizi Latvijai deva 10 punktu pārsvaru. Gruzīni centās izdarīt spiedienu groza apakšā, no tālās distances neuzbrūkot. Ar labāku soda metienu precizitāti pretinieki varēja būt tuvāk rezultātā, bet pēc spēles gaitas noteikti tajā dominēja Latvijas izlase. Kad uzbrukums, tuvojoties puslaika beigām, iesprūda, gruzīni sadeldēja deficītu līdz četriem punktiem (30:34). Rezultāta starpība sadila līdz minimumam, bet tad ar lielu cīņassparu četrus punktus guva Andrejs Gražulis. Maikls Diksons beidzot izpildīja savas komandas pirmo tālmetienu, bet tas nebija precīzs. Latvijas izlase pirmo puslaiku uzvarēja ar rezultātu 39:33.

Otrā puslaika sākumā pirmo tālmetienu Gruzijas izlasē realizēja Manučars Markoišvili. Gruzīni pamanījās nedaudz vairāk nekā četrās minūtēs pārņemt vadības grožus savās rokās (42:41). Gruzīni turpināja dominēt, liekot Ainaram Bagatskim ņemt minūtes pārtraukumu. Pēc atpūtas trīs soda metienus nopelnīja un realizēja Janičenoks, bet uzreiz sekoja jauns Gruzijas izrāviens, dodot septiņu punktu pārsvaru. Izrāvienu apturēja Jānis Blūms, bet tas arī bija viss. Neliels deficīts saglabājās līdz ceturtdaļas beigām, pirms noslēdzošajām 10 minūtēm rezultātam esot 55:52 Gruzijas labā.

Spēles izšķirošo nogriezni ar precīzu tālmetienu ievadīja Bertāns, atjaunojot līdzsvaru uz tablo. Drīz vien viņa tālmetiens ļāva atgriezties vadībā, bet tad uzbrukums atkal iestrēga, ļaujot Gruzijas izlasei izvirzīties vadībā ar 62:59. Latvijas izlasei neveiksmēm uzbrukumā pievienojās arī vāja spēle aizsardzībā, gruzīniem bieži vien veicot reidus caur soda laukuma vidu. Latvieši sāka pēc iespējas aktīvāk spēlēt uzbrukumā, izdarot arī spiedienu groza apakšā, bet neizdevās veikt kādu izrāvienu. Meiers vēl nerealizēja pāris soda metienus, kas trīs minūtes līdz pamatlaika beigām nozīmēja trīs punktu deficītu - 63:66. Vēlāk arī Bertāns realizēja tikai vienu no diviem sodiņiem, kas pēdējā minūtē nebija tas labākais.

Pirms Latvijas izlases pēdējā uzbrukuma rezultāts bija 66:68, tā ka kaut neizšķirta izraušanai vairs nebija daudz iespēju. Jānis Blūms nerealizēja brīvu tālmetienu, kurš šajā mačā bija realizējis tikai vienu no astoņiem trejačiem. Sekoja vairākas soda metienu sērijas, kurās Bertānam bija iespēja izraut neizšķirtu, nopelnot tiesības izpildīt trīs soda metienus. Diemžēl viņš realizēja tikai vienu no tiem, Latvijas izlasei tomēr zaudējot maču galotnē ar rezultātu 69:73. Līdz ar to Latvijas izlase rīt visticamāk tiksies ar Polijas izlasi, ja tā vēlāk neuzvarēs mājiniekus lietuviešus. Spēles sākums paredzēts plkst. 16:45.

Uzvarētāju labā Giorgi Šermadini guva 20 punktus un izcīnīja 13 atlēkušās bumbas, bet 14 punkti un sešas atlēkušās bumbas Tornikes Šengelijas kontā. Latvijas izlasē rezultatīvākais ar 23 punktiem, sešām atlēkušajām bumbām un piecām rezultatīvām piespēlēm bija Dairis Bertāns, bet 11 punkti Kristapam Janičenokam.