Starkovam aplaudē arī Izraēlā

© AFP

Latvijas futbola izlase sestdien izcīnīja svarīgu uzvaru pasaules čempionāta priekšsacīkstēs – ar 1:0 viesos pār Izraēlu. Mūsu futbolisti turpina cīņu par pirmajām divām vietām grupā un iekļūšanu finālturnīrā. Nākamais mačs jau parīt Rīgā pret Šveici.

Latvijas futbola izlases galvenais treneris Aleksandrs Starkovs vēlreiz nodemonstrēja augstāko pilotāžu, izvēloties optimālo pamatsastāva virknējumu un pareizo taktiku. Lai gan dažiem no viņa izvēlētajiem futbolistiem pēdējā laikā nav bijusi pienācīga spēļu prakse kluba sastāvā, Telavivā aizvadītā mača laikā to gandrīz nevarēja manīt.

Spēles pirmās 15 minūtes Latvijas izlasei gan iznāca pasmagas, jo FIFA ranga tabulā 22. vietā esošā komanda apņēmīgi uzbruka – nācās pasvīst mūsu aizsargiem, un savu meistarību atrādīja vārtsargs Vaņins. "Tas bija tāds tradicionāls mājinieku starta spiediens," pēc mača mierīgi skaidroja Starkovs. "Spēle ritēja pēc vietējo līdzjutēju uzmundrinājumiem. Ir svarīgi izturēt šādus brīžus. Un ļoti svarīgi, ka Vaņins un aizsargs izglāba mūsu komandu."

Mūsu futbolisti centās līdzsvarot spēli un puslaika vidū izveidoja prettriecienu, kas atvēsināja dienvidnieku iekarsušos prātus. Pēc mājinieku neveiksmīgas atspēles Verpakovskis izrāvās vienatnē pret vārtsargu, un viņam pietrūka pavisam maz, lai, stiepjoties pēc bumbas, trāpītu vārtos. Pirmā puslaika beigas aizritēja līdzvērtīgākā cīņā, kas ļāva ar optimismu gaidīt otro puslaiku.

Pēc pārtraukuma varēja redzēt, ka mūsu futbolisti iznākuši laukumā ar vēl lielāku pārliecību par saviem spēkiem. Aktīvi darbojās kreisās malas pussargs Rubins, labi asistēja Verpakovskis, un pie mājinieku vārtiem savilkās tumši mākoņi. 59. minūtē uzspīdēja abi futbolisti, kuru pirmsspēles komentārus Neatkarīgā publicēja mača dienā – Koļesņičenko teicami uzcēla stūra sitienu, un Gorkšs augstā lēcienā uzlidoja pāri visiem, triecot bumbu vārtos.

Izraēlas komanda sāka manāmi nervozēt, un neizturēja arī viņu galvenais treneris, nomainot savu līderi Benajunu. Liverpool pussargs neslēpa savu neapmierinātību, ielaižoties skarbā vārdu apmaiņā ar treneriem. Kopā ar Benajunu tribīnes sāka pamest arī vairāki vietējie līdzjutēji. Kamēr Izraēlas izlase turpināja šķelties, ar individuāliem pūliņiem meklējot ceļos uz vārtiem, mūsējie turpināja darboties kā vienots mehānisms. Aukstasinīga spēle aizsardzībā un bīstami dūrieni pretuzbrukumos. 80. minūtē pēc Verpakovska piespēles Rubins neizmantoja spīdošu izdevību panākt 2:0 un izšķirt spēles likteni. Tomēr atlikušajā laikā mūsu līdzjutējiem nenācās daudz nervozēt – mājinieki vienīgi ar pāris tālšāvieniem pārbaudīja Vaņina modrību.

Lieliska uzvara, un pēc spēles mūsu futbolistus ar aplausiem pavadīja ne tikai nelielā Latvijas līdzjutēju saliņa, bet arī vietējā publika. "Tas bija patīkami," kautrīgi noteica Starkovs. "Tomēr tas nemazina Izraēlas futbolistu nopelnus. Šodien mēs nopelnījām aplausus, bet jau pēc trim dienām spēlēsim Rīgā, un mums atkal būs jāpelna savu līdzjutēju atzinība."

Pēc mača Starkovs pastāstīja par mājasdarbiem, kas tika sagatavoti pirms šīs spēles: "Mēs noskaņojāmies uz bumbas pieturēšanu, kvalitatīvu saspēli. Mums ne vienmēr tas izdevās, un spēles sākumā Izraēlai piederēja pārsvars. Pēc tam mūsu futbolisti pielāgojās un spēlēja ļoti kvalitatīvi. To apliecina tas, ka mačā izveidojām vairākus simtprocentīgus momentus. Varbūt nepaveicās to pabeigšanā, varbūt spēlētāji negaidīja, ka tā iznāks. Mēs nopietni gatavojāmies šādai spēlei ar piespēlēm. Zinājām pretinieku komandas mīnusus – kā dienvidniekiem pienākas, viņi bieži atstāja brīvas zonas, tāpēc prasījām uzbrucējiem un malējiem pussargiem biežāk pielietot piespēles."

Pēcspēles preses konferencē Starkovs izpelnījās arī Izraēlas žurnālistu aplausus un pacietīgi atbildēja uz viņu jautājumiem. Viņš nenoniecināja pretinieku komandu: "Protams, šis ir ļoti labs brīdis, lai noknābātu Izraēlas izlases treneri un futbolistus. Tomēr viņi nespēlēja slikti, jo izveidoja visai daudz bīstamu momentu. Mēs jau iepriekš zinājām, ka septembris nav tas labākais mēnesis Izraēlas komandai, jo sezona tikai sāk uzņemt apgriezienus. Un gribu atgādināt veco teicienu, ka katrs spēlē tā, kā to atļauj pretinieks."

"Mēs nopietni gatavojāmies spēlei. Mēs sapulcinājām labākos Latvijas futbolistus – iepriekš traumu dēļ mums to neizdevās izdarīt. Mums šī spēle izdevās: laba pēc kvalitātes, teicama pēc rezultāta," rezumēja Starkovs.

Vēl sestdien mūsu grupā Šveice ar 2:0 savā laukumā pieveica Grieķiju. Šajā mačā vēl septiņas minūtes pirms mača beigām saglabājās bezvārtu neizšķirts, taču izskaņā šveicieši divreiz sarūgtināja kopš 42. minūtes mazākumā spēlējošos grieķus. Mūsējiem noteikti izdevīgāks rezultāts šajā mačā būtu neizšķirts, jo tagad pat grūti pateikt, kuru no divām konkurentēm – Šveici vai Grieķiju – cīņā par pirmajām divām vietām grupā ir vieglāk apsteigt atlikušajās trijās kārtās. Grieķiem ir trīs punkti mazāk nekā šveiciešiem, taču vieglāks spēļu kalendārs.

Starkovs gan negrib iedziļināties aprēķinos un skaitļot komandas izredzes: "Mums bija izredzes uz pirmajām divām vietām gan pirms šīs spēles, gan pēc tās. Un bija arī turnīra sākumā. Mēs strikti neizvirzām uzdevumu – iekļūt finālturnīrā, jo mēs esam maza futbola valsts. Tomēr, ja izdevība būs, tad mēs to izmantosim. Man un daļai no komandas ir pieredze no 2004. gada Eiropas čempionāta priekšsacīkstēm, kad atradāmies līderu pulkā jau no pirmās kārtas un beigās finišējām otrajā pozīcijā.

***

PČ PRIEKŠSACĪKSTES

Eiropas zonas otrā grupa

Izraēla un Latvija 0:1 (0:0)

Gorkšs (59.) 0:1

Izraēla: Aouate, Špungins, Albermans (Koens 46.), Štruls, Bendajans, Kajals, Katans, Barda, Golans (Sahars 63.), Keinans, Benajuns (Baručijans 67.).

Latvija: Vaņins; Kļava, Ivanovs, Gorkšs, Kačanovs; Cauņa (Žigajevs 81.), Astafjevs, Koļesņičenko, Rubins (Zirnis 81.); Verpakovskis (Perepļotkins 90.+2), Karlsons.

Brīdināti: Špungins, Koens (abi Izraēla), Verpakovskis, Zirnis (abi Latvija)

Moldova 7 0 2 5 2:11 2

Nākamās spēles: 9. septembrī Latvija un Šveice, Izraēla un Luksemburga, Moldova un Grieķija.