Pasaules reakcija par Ostapenko: Zvaigzne ir dzimusi!

© EPA/Scanpix

Divdesmit gadus vecā Latvijas tenisiste Aļona Ostapenko sestdien, 10. jūnijā, cīnīsies, par savu pirmo WTA un "Grand Slam" titulu. Panākuma gadījumā viņa kļūs par pirmo neizsēto "French Open" čempioni kopš 1933. gada.

ESPN/Associated Press: Aļona Ostapenko sakauj Bačinskī un sasniedz "French Open" finālu
Jelena Ostapenko beats Timea Bacsinszky to...

"Aļona Ostapenko ceturtdien kļuva par “French Open” pirmo neizsēto finālisti vairāk nekā 30 gadu laikā. Pasaules 47. rakete Ostapenko - pirmā Latvijas tenisa pārstāve, kura sasniegusi “Grand Slam” turnīra finālu - sakāva Timeu Bačinskī ar 7-6 (4), 3-6, 6-3.

Pēdējā neizsētā spēlētāja, kura sasniedza “Roland Garros” finālu, bija Mima Jausoveca - 1983. gadā viņa piekāpās septiņkārtējai “French Open” čempionei Krisai Evertei (Chris Evert).

Ostapenko finālā spēlēs pret (Rumānijas pirmo raketi) Simonu Halepu. Pasaules ranga trešās vietas īpašniece sakāva otro numuru Karolīnu Pliškovu no Čehijas ar 6-4, 3-6, 6-3, gūstot uzvaru ar pirmo no divām mačbumbām.

Halepa lauza pretinieces servi trešā seta sākumā un piektajā geimā bija tuvu vēl vienam panākumam, taču Pliškova izglābās ar eisa palīdzību. Pliškova lauza servi un panāca izlīdzinājumu setā, taču Halepa atbildēja ar savu breiku.

Ostapenko nokārtoja uzvaru ar otro mačbumbu, pēc tīras uzvaras izspēlē salaužot Bačinskī servi ceturto reizi vienā setā. Tā bija viņas 50. uzvarētā tīrā izspēle, turklāt cīņas gaitā viņa pieļāva arī 45 nepiespiestās kļūdas.

Latvijas pārstāvei ceturtdien apritēja 20 gadu jubileja. Mariona Bartoli par godu uzvarai vienoja Filipa Šartrē stadionā sanākušo publiku apsveikuma dziesmā - “Happy birthday” franču valodā.

“Esmu ļoti priecīga,” teica Ostapenko. “Man patīk šeit spēlēt. Es jūs mīlu, jūs esat apbrīnojami, paldies, ka atnācāt mani atbalstīt. Esmu ļoti apmierināta ar dzimšanas dienas svinībām.”

Ostapenko pasaules tūrē (WTA) vēl nav izdevies tikt pie titula. Pēdējais spēlētājs, kurš savu pirmo titulu izcīnīja “Roland Garros” kortos, bija (brazīlietis) Gustavo Kuertēns, kurš izcīnīja kausu Latvijas tenisistes dzimšanas dienā 1997. gada 8. jūnijā.

Ostapenko spēcīgais “forehand” sitiens palīdzēja viņai panākt pārsvaru. Bumbiņas lidojuma ātrums sasniedza 76 jūdzes jeb 122 kilometrus stundā - vairāk nekā augstāk izliktajam vīriešu turnīra dalībniekam, (skotam) Endijam Marejam."

Washington Post/AP: Pēkšņi atnākusī Ostapenko "French Open" finālā tiksies ar Halepu

"Aļona Ostapenko ir jauna sieviete, kura steidzas. Savā divdesmitajā dzimšanas dienā viņa kļuva par pirmo neizsēto “French Open” finālisti kopš 1983. gada.

“Viņas dzīvi var raksturot īsi: viss notiek ļoti ātri,” teica Ostapenko jaunā trenere, māla seguma speciāliste Anabela Medina Garigesa (Anabel Medina Garrigues). “Ļoti ātri. Soļot ātri. Runāt ātri.”

Tā ir taisnība. Cik ātri Ostapenko viss izdevās, ņemot vērā, ka viņa ir pirmā Latvijas tenisa pārstāve, kura sasniegusi “Grand Slam” finālu? Šis ir tikai astotais lielais viņas turnīrs. Vēl pirms nedēļas viņa nekad nebija tikusi tālāk par trešo kārtu. Pirms gada viņa Parīzē piedzīvoja zaudējumu pirmajā kārtā un vēl nav izcīnījusi nevienu titulu.

“Kad šeit ierados, protams, necerēju, ka nokļūšu līdz finālam,” teica Ostapenko. Spēles beigās statistika bija daiļrunīga: Ostapenko uzvarēja daudz vairāk tīro izspēļu (50-22), vienlaikus pieļaujot daudz vairāk nepiespiesto kļūdu (45-19).

Risks attaisnojās. Temps atbilda viņas gaumei: 165 no 211 izspēlēm beidzās pēc ne vairāk kā pieciem sitieniem. “Centos būt mierīga...un spēlēt savu spēli. Izbaudīt katru mirkli.”

Ostapenko nākamajā nedēļā pirmo reizi nokļūs ranga 20 spēcīgāko spēlētāju vidū, kamēr fināla pretiniecei Halepai uz spēles ir daudz vairāk. Divdesmit piecus gadus vecajai spēlētājai būs iespēja izcīnīt pirmo “Grand Slam” titulu un pirmo reizi kļūt par pasaules pirmo raketi.

Halepa pirms trīs gadiem “French Open” finālā atzina Marijas Šarapovas pārākumu. “Ceru, ka šoreiz nospēlēšu labāk un uzvarēšu.”

Filipa Šartrē stadionā sestdien tiksies divu atšķirīgu stilu piekritējas. Metru un 68 centimetrus garā Halepa ir bumbiņu dzenājoša aizsardzības mašīna, kura nebaidās no garām izspēlēm un spēlē ļoti uzmanīgi. Spēlē pret Pliškovu viņa pieļāva tikai 14 nepiespiestās kļūdas, kamēr Pliškova kļūdījās 55 reizes.

Metru un 77 centimetrus garā Ostapenko ir tik agresīva, cik vien iespējams būt, izdara sitienus ar spēku un cenšas krāt punktus tikpat ātri, kā atbild uz žurnālistu jautājumiem."

Independent: Aļona Ostapenko raksta vēsturi, pēc Timea Bačinski sakaušanas sasniedzot "French Open" finālu
Jelena Ostapenko makes history after beating...

"Aļona Ostapenko uzvarēja dzimšanas dienas kauju pret Timea Bačinskī, kļūstot par pirmo neizsēto “French Open” sieviešu turnīra finālisti pēc 34 gadu pārtraukuma. Kopš Mimas Jausovecas veikuma 1983. gadā tas nebija izdevies nevienai spēlētājai.

Ostapenko uzspieda savu spēli pretiniecei un ierakstīja savu vārdu vēsturē kā pirmā “Grand Slam” fināliste no Latvijas. Viņa kļuva par jaunāko “Grand Slam” finālisti kopš 2009. gada septembra, kad Karolīna Vozņacki Ņujorkā sasniedza “US Open” izšķirošo spēli.

Ostapenko “forehand” sitiens šajā vakarā bija vidēji par trīs jūdzēm stundā ātrāks nekā Endijam Marejam. Tas palīdzēja viņai iepriekšējās divās kārtās tikt galā ar Semu Stousuru un Vozņacki.

Bačinskī pusfinālā (Parīzē) spēlēja otro reizi trīs gadu laikā un centās pirmo reizi sasniegt finālu. Ostapenko no starta iejutās agresores lomā un izrāva uzvaru pirmajā setā, tā laikā izceļoties ar 21 tīri uzvarētu izspēli.

Viņa nokļuva līderpozīcijās arī otrajā setā, taču saprotamu iemeslu dēļ - tālumā varēja redzēt finiša līniju - kļuva saspringtāka savās darbībās, atļaujot Bačinskī panākt neizšķirtu.

Šķita, ka trešajā setā notikumu varētu atkārtoties - Bačinskī no 1-3 panāca 3-3. Ostapenko bija guvusi mācību un nodrošināja uzvaru ar “forehand” sitienu stūrī, viņas 50. tīri uzvarēto izspēli."

Reuters: Ostapenko aizsteidzas garām Bačinskī un sasniedz Francijas finālu

"Savā 20. dzimšanas dienā brīvi spēlējošā pasaules 47. rakete izcēlās ar 50 tīri uzvarētām izspēlēm, lai kļūtu par pirmo neizsēto “Roland Garros” finālisti, kopš Mima Jausoveca 1983. gadā zaudēja Krisai Evertei.

Septiņkārtējā “French Open” čempione Everte, kura komentēja spēli “Eurosport” kanālā, neatzītu Ostapenko piedāvāto tenisa stilu. Viņas uzvarētās tīrās izspēles, tai skaitā “forehand” sitieni - ātrāki nekā vīru pirmās raketes Endija Mareja līdz šim iespētie - sajaucās kopā ar 45 nepiespiestajām kļūdām.

Cīņā, kurā 16 reizes notika serves laušana, Ostapenko karstajā saulē brīžiem dārgi izmaksāja jaunības maksimālisms, īpaši, kad otrā seta izskaņā viņa zaudēja četrus geimus pēc kārtas. Izšķirošajā setā Ostapenko spēlēja bezbailīgi, ar “forehand” sitienu palīdzību uzvarot pēdējos trīs geimos pēc kārtas un kļūstot par pirmo Latvijas spēlētāju, “Grand Slam” finālisti.

Ja viņa sestdien uzvarēs, tad izcīnīs pirmo titulu karjerā, atkārtojot izcilā brazīlieša Gustavo Kuertēna veikumu. Viņš sevi pieteica pasaulei, 1997. gadā atverot rēķinu “Roland Garros” kortos."

CNN: Dzimšanas dienas gaviļniece Aļona Ostapenko finālā tiksies ar Simonu Halepu
French Open: Ostapenko, Halep to meet in final...

"Aļonai Ostapenko ir daudz iemeslu svinībām, taču Latvijas pārstāves laimes kauss pludos pāri malām, ja “French Open” sieviešu turnīra finālā viņa izrādīsies labāka par sacensību favorīti Simonu Halepu.

Ostapenko ceturtdien uzvarēja “dzimšanas dienu kaujā”, lai kļūtu par pirmo neizsēto sieviešu turnīra finālisti Parīzē kopš Mimas Jausovecas veikuma 1983. gadā un pirmo savas valsts pārstāvi “Grand Slam” finālā.

Ja pasaules 47. rakete Ostapenko sestdien pieveiks Halepu, viņa kļūs tikai par otro neizsēto sievieti vēsturē, kura triumfējusi uz māla seguma. Pirmā to 1933. gadā paveica britu tenisiste Mārgareta Skraivena (Margaret Scriven).

“Agrāk teicu, ka cīnīšos par divām lietām: manu pirmo “Grand Slam” un pasaules pirmās raketes godu,” teica Halepa. “Tas ir liels izaicinājums, liela iespēja. Manuprāt, man piemīt nepieciešamā apņēmība, lai uzvarētu, taču nebūs viegli. Sagaidu, ka viņa atdos sevi visu, centīsies trāpīt katrai bumbai, spēlēt ar pārliecību. Taču arī man pārliecības netrūkst.”

Ostapenko un Halepa vēl nav tikušās. Ostapenko, kura agrāk aizrāvās ar saviesīgajām dejām, pirmo reizi sevi pieteica tenisā, kad 2014. gadā kļuva par Vimbldonas junioru turnīra uzvarētāju."