Ostapenko mačā Ķīnā sakauj ranga līderi Mugurusu

© Xinhua/Sipa USA/SCANPIX

Aļona Ostapenko piektdien, 29. septembrī (pēc vietējā laika), Uhaņā guva karjeras lielāko uzvaru, "Premier 5" sērijas turnīra ceturtdaļfinālā ar 1:6, 6:3, 6:2 pieveicot pasaules pirmo raketi Garbinji Mugurusu. Ostapenko pēdējā setā no 0:2 uzvarēja sešos geimos pēc kārtas.

1. sets - Ostapenko pārcenšas un zaudē sešos geimos pēc kārtas

Ostapenko maču sāka apņēmīgi un pozitīvi. Spēlēšana stūros bija sekmīga taktika, tādā tenisā vairākas reizes piespiežot Mugurusu kļūdīties un uzvarot pirmajā geimā. Aļona paņēma pirmos divus punktus nākamajā geimā, bet no 0:30 pozīcijas līdz breikbumbām netika, jo sākās kļūdu sērija.

Ostapenko zaudēja ne vien šajā geimā, bet arī visos nākamos šajā setā. Aļona trešajā geimā ar trim kļūdām deva Spānijas tenisistei divas breikbumbas, un Mugurusa izmantoja jau pirmo, bumbiņu pa diagonāli atsitot pēc ļoti vājas Ostapenko otrās serves. "Sausā" uzvarot nākamajā geimā, Mugurusa bija vadībā ar 3:1.

Latvijas tenisiste diktēja spēli, taču to darīja nestabili - daudz gan precīzu uzbrukumu, gan arī kļūdu. Aļona piektajā geimā ar "backhand" uzbrukumiem atspēlēja divas breikbumbas, bet neizmantoja trīs geimpunktus (pēdējo ar vienkāršu "volley" kļūdu) un 10 minūtes ilgo geimu pabeidza ar divām dubultkļūdām pēc kārtas.

Spilgta epizode bija sestā geima otrā punkta izspēlē. Ostapenko geimu sāka ar neatvairāmu "forehand" uzbrukumu. Vēl sitiens no labās puses viņai izkārtoja vieglu izspēles pabeigšanu pie tīkla, taču Aļona uzsita pārāk stipri, bumbiņu raidot autā - 0:30 vietā rezultāts kļuva 15:15. Haotisks teniss Ostapenko izpildījumā turpinājās, šajā geimā pie vārda vairs netiekot - 1:5. "Pārdegusī" Ostapenko zaudēja arī nākamajā geimā, kas pēc cerīgā 1:0, 0:30 sākuma nozīmēja sešu pēc kārtas zaudētu geimu sēriju!

2. sets Ostapenko pārāka breiku sacensībā

Ostapenko 2. setu sāka ar pacietīgāku tenisu, spējot nokontrolēt savu agresīvo uzbrukumu. Tas ļāva pirmajā geimā iegūt breiku. Aļonai otrajā geimā bija iespēja panākt 2:0 pārsvaru, taču viņa no 40:30 trīs reizes pēc kārtas izsita autā. Ostapenko trešo geimu sāka ar trim kļūdām pēc kārtas, bet pēc tam no 0:40 ar jaudīgiem uzbrukumiem uzvarēja piecās izspēlēs pēc kārtas, atjaunojot breika pārsvaru. Ar reti vieglu serves geimu šoreiz breiku izdevās nostiprināt - 3:1.

Xinhua/Sipa USA/SCANPIX

Ostapenko piektajā geimā pietrūka milimetra, lai iegūtu dubultbreika pārsvaru. Lieliska servju atsišana Aļonai devas trīs breikbumbas. Vistuvāk viņa bija pēdējās breikbumbas realizēšanā, kad ar "backhand" pa diagonāli sistā bumbiņa piezemējās pavisam nedaudz aiz sānu līnijas. Mugurusa pirms tam otrās breikbumbas izspēlē trāpīja uz gala līnijas. Savukārt pirmo breikbumbu Aļona neizmantoja, bumbiņu atsitot tīklā pēc pretinieces otrās serves.

Kā jau tas bieži gadās, divu breiku pārsvara vietā tūlīt vairs nebija neviena breika. Ostapenko sestajā geimā četras reizes kļūdījās, pārsvarā izceļoties ar lieliem autiem, un rezultāts kļuva neizšķirts - 3:3. Ostapenko turpināja spēlēt neatlaidīgi un setu pabeidza ar trīs geimu sēriju, kurā ietilpa divi breiku. Aļona ļoti spēcīgi darbojās uzņemšanā un Mugurusu dažreiz pārsteidza ar neatvairāmiem sitieniem pa līniju. Viens no tiem bija ar "backhand" pie 5:3 pirmās setbumbas izspēlē. Aļona starp abiem breikiem savas serves geimā uzvarēja no 15:40.

3. sets - Ostapenko finišē ar sešu geimu sēriju

Aļona pirmajā geimā bija spiesta spēlēt bez pirmās serves, tiekot nobreikota. Viņai vispirms "forehand" auts, vēlāk dubultkļūda un divas izspēles zaudētas, kad Mugurusa bumbiņu spēcīgi atsita pēc Ostapenko otrās serves. Spānijas tenisiste pēc tam nostiprināja breiku - 0:2.

Trešajā geimā abas tenisistes vienreiz rupji kļūdījās, bumbiņu vienkāršā situācijā izsitot autā, kad pretiniece tai nebūtu tikusi klāt. Ostapenko tas notika pie 30:15, bet Mugurusai nākamā punkta izspēlē. Ja viņa būtu trāpījusi, iegūtu breikbumbu vēl lielāka pārsvara nodrošināšanai. Šis misēklis kļuva par pēdējā seta pavērsiena brīdi, Mugurusai nespējot atgūties.

Ostapenko nosargāja servi un ar iespaidīgu spēli uzbrukumā uzvarēja ne vien visos atlikušajos savas serves geimos, bet arī uzņemšanā un punktu mačam, kas beidzās 14 minūtes pēc pusnakts, pielika ar tīru "forehand" uzbrukumu pa diagonāli otrās mačbumbas izspēlē. Ostapenko sezonas trīs setu maču bilanci uzlaboja līdz 19-7, sagādājot Mugurusai retu zaudējumu "maratonos" viņai 16-6 bilance.

Ostapenko ar trešo mēģinājumu guva pirmo uzvaru pār Mugurusu. Pirmās divas cīņas notika tādas pašas nozīmes turnīrā Romā, kur viņa Garbinjei 2016. gadā zaudēja ar 1:6, 4:6, bet šogad ar 6:2, 2:6, 1:6. Mugurusa tos mačus spēlēja, rangā esot attiecīgi 4. un 7. vietā, bet šodien viņa atrodas ranga virsotnē, kas Ostapenko nozīmēja pirmo tikšanos ar ranga līderi un attiecīgi arī karjeras lielāko uzvaru. Aļonas līdzšinējais lielākais panākums bija 4. raketes Simonas Halepas pieveikšana "French Open" finālā.

Pagājušajā nedēļā Seulā otro WTA titulu izcīnījusī Ostapenko šobrīd sasniegusi astoņu uzvaru sēriju, kas viņai atkārtota garākā sērija WTA līmenī. Pirmoreiz astoņas uzvaras viņai bija vasarā - septiņas "French Open" triumfā un vēl viena Īstbornā.

Ostapenko rīt pusfinālā plkst. 12:30 tiksies ar Austrālijas tenisisti Ešliju Bārtiju (WTA 37.), kuru šogad ar 5:7, 6:4, 6:4 pieveica Romas turnīra kvalifikācijā. Pusfināla sasniegšana Ostapenko dod 350 punktus (nodrošināts jauns rekords rangā ar 8. vietu)un 121 690 dolāru prēmiju.