Briti uzvarēti, juniori brauks uz pasaules čempionātu

© f64

Pēc vienas dienas pārtraukuma atsācies Eiropas čempionāts basketbolā junioriem. Turpmāk visas spēles notiks Rīgā, kur tad arī tiks dalītas ceļazīmes uz pasaules čempionātu un Eiropas čempionāta medaļas. Latvijas izlase ceturtdaļfinālā pēc samocīta pirmā puslaika pilnībā pārvērtās otrajā un beigu beigās izcīnīja itin pārliecinošu uzvaru un ceļazīmi uz nākamā gada U19 pasaules čempionātu. Sestdien latviešiem jāaizvada pusfināls pret ceturtdaļfināla pāra Lietuva – Krievija uzvarētājiem.

Astotdaļfināla spēles pret Turciju laikā gaisā nepārtraukti virmoja pārliecība, ka esam jau iekļuvuši vismaz pusfinālā. Raug, ceturtdaļfināls pats par sevi saprotams, tas ir mūsējais, jo, kas tā tāda Lielbritānija, jo pie britiem spēlē tikai futbolu, bet basketbols viņiem ir tāds pats kā pie mums futbols - nejauši iemaldījies sporta veids. Tobrīd vēl spēle pret turkiem nebija beigusies un nebijām nonākuši pat -7 punktu deficītā...Viss beidzās ar laimīgām beigām, taču priecāties par to, ka tagad kaut kādus britus nomētāsim ar bumbām daudz neiespringstot, būtu pārlieku liela vieglprātība.

Ja uzskatām, ka britiem piestāv tikai futbols, bet latviešiem - tikai basketbols, tad jā, mēs esam čempioni, taču jāatceras, ka šis ir junioru basketbols un, ka atlikušajā čempionāta daļā būs cīņa ne tikai par godalgām, bet arī piecām ceļazīmēm uz nākamā gada U19 pasaules čempionātu. Četri pasaules apguvēji kļūs zināmi pēc ceturtdaļfināliem un, nav šaubu, arī briti zina šo kārtību. Divus gadus senos notikumus, kad šī britu paaudze bija kadetu vecumā un toreiz spēlēja B divīzijā (tikai 5. vieta), nevajadzētu uztvert kā patieso atskaites punktu šodien Lielbritānijas izlases spēkam. Kaut vai tāpēc, ka no tā laika sastāva Rīgā spēlēs tikai pieci. Vēl viens piemērs no U16 čempionāta - toreiz B divīzijas turnīru uzvarēja Krieviju un šodien tie paši krievi spēlēs junioru čempionāta ceturtdaļfinālā. Respektīvi, piektdienas dienas pirmajās pusē viņi ir vienā līmenī ar latviešiem. Tieši tāpat kā briti.

1. ceturtdaļa. Latvijas izlases sākuma sastāvs: Žagars, Ķilps, Kurucs, Šnipke, Miška. Vienīgā izmaiņa pieciniekā - pirmo reizi tajā ir iekļauts Šnipke. Pirmās minūtes laikā abas komandas paspēja izdarīt piecus metienus pa grozu un tikai piektais ir precīzs - Kurucs trāpa tālmetienu. Kad bija nospēlēta puse ceturtdaļas, abas komandas joprojām auļoja no viena laukuma gala līdz otram un nenoguruši lādēja bumbu groza virzienā. Pa abām komandām kopā izdarīti 23 metieni (Latvijai 15, britiem - 8), bet rezultāts neatbilstošs metienu kvantitātei - tikai 5:4 Latvijas labā.

Vizuāli izskatās, ka mūsējie ir aktīvāki, ka iniciatīva pieder tieši latviešiem, taču tas neizpaužas rezultātā. Pat vēl vairāk, sākoties ceturtdaļas pēdējai minūtei esam zaudētājos (12:13), tomēr līdz pirmajam pārtraukumam izdodas iekrāt pieticīgo +1 (14:13). Metienu kvantitāte ir mazinājusies, taču kvalitāte joprojām bēdīga - tikai 5 no 24 precīzi. Britiem rādītāji ir labāki (6/19), taču viņiem nav realizētu soda metienu. Neskatoties uz pieticīgo vadību, pārāk haotiski mūsējie spēlē. Pat vēl haotiskāk, nekā pret turkiem…

2. ceturtdaļa. Kaut kā izdodas turēties nelielā vadībā un arī tikai pateicoties Kuruca rezultativitātei. Kad rezultāts ir 19:16, Kurucs viens pats guvis 12 punktus, bet vairāk palīgu nav. Ir, bet tikai viens - Vēveris, kurš guvis septiņus punktus. Kur ir pārējie metēji? Maz ticams, ka Kurucs un Vēveris divatā sametīs vakirāk par visu Lielbritānijas izlasi. Tiesa, arī viņiem to punktu guvēju nav pārlieku daudz. Tobrīd - tikai četri pierakstījušies kaut ar vienu punktu.

Ceturtdaļas otrajā pusē punktu gūšanā pierakstās vēl kāds mūsējais. Vispirms Šnipke, kuram līdz šim reizes četras piecas bumba vienkārši nekrita cauri groza stīpai, bet gan dancoja pa to, un pēcāk savus pirmos punktus ar tālmetienu guva arī Žagars. Tomēr pārsvars joprojām pieticīgs - četras minūtes pirms lielā pārtraukuma tikai 26:23. Tā arī pirmais puslaiks tiek nospēlēts mīcoties ap pāris punktu pārsvaru un ejot lielajā pauzē tālāk par +3 neizdodas tikt (33:30).

Pēc puslaika atlēkušajās bumbās Latvijai neliels pārsvars (30:27), rezultatīvajās piespēlēs arī maziņš plusiņš (6:5), pārķertajās bumbās arī esan priekšā (4:2), kļūdās maķenīt sliktāki (7:8). No spēles mests ar 33%, briti metuši ar 30% precizitāti.

3. ceturtdaļa. Pirmās divas minūtes aizrit ar… britu tālmetienu artilēriju. Nospēlētajās 2:20 minūtēs seši tālmetieni un visi garām. Latvieši, kurus parasti paši dēvējam par metējiem, ir nedaudz pieticīgāki ar mešanu, taču precīzāki. Žagars iemet otro trejaci mačā, tad Šnipke pieliek vēl divus punktus un 38:30 šādā spēlē izskatās pēc nopietna pieteikuma uzvarai. Kad pēc minūtes pārtraukuma Kurucam izdodas gūt vēl divus punktus (vēl neiemeta soda metienu, taču atlēkusī bumba mūsējiem), tūlīt arī Ķilpam rezultatīvs caurāgājiens, 42:30 izskatās pagalam pievilcīgs rezultāts. Tas viss nepilnu trīs minūšu laikā, kurā tiek veikts izrāviens 9:0 izteiksmē…

Turpmākie notikumi ceturtdaļfinālā like domāt, ka tieši puslaika pirmās minūtes arī bija izšķirošās šajā mačā. Pāris reizes britiem gan izdevās samazināt deficītu zem desmit punktiem, taču pēdējās pusotrās minūtēs latvieši vēlreiz palielināja ātrumus un sasniedza pat +14 (57:43), bet punktu ceturtdaļai un, tā vien šķiet, arī visai spēlei, pieliek Berķa divi realizētie soda metieni un ejot pēdējā pārtraukumā 59:43.

4. ceturtdaļa. Labi, pieņemsim, ka rezultāts pēc trešās ceturtdaļas vēl nebija garantējis uzvaru visā spēlē, taču, kad pēdējā ceturtdaļa tika iesākta ar Vēvera realizēto tālmetienu (62:43), nu gan droši varēja teikt, ka mūsējie pamazām var sākt gatavoties sestdienas pusfinālam un meklēt lielākas somas nākamā gada pasaules čempionātam.