Par pirmo vietu apakšgrupā basketbolistiem vēl jācīnās

© f64

Latvijas nacionālā basketbola izlase perfekti turpina 2015. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklu. Vakardienas uzvara ir garantējusi iekļūšanu finālturnīrā, bet par pirmo vietu vēl būs jāpacīnās pēdējā kārtā, kad mūsējo pretinieks izbraukumā būs Rumānijas izlase.

Pēc iepriekšējās uzvaras Rīgā pār Zviedriju Latvijas izlase jau bija izpildījusi minimālo uzdevumu – šis panākums garantēja otro vietu grupā, taču tobrīd šī otrā vieta vēl 100% nedeva tiesības uz spēlēšanu finālturnīrā. Vēl bija mazas astītes, kuras neticamā veidā varēja sasiet mūsējo ceļu uz finālturnīru, bet, lai izvairītos no visvisādiem blakus apstākļiem un sarežģītas rēķināšanas, drošākais veids bija vakar vēlreiz pārspēt slovākus. Šoreiz – viņu laukumā. Šā mazā uzdevuma izpildi atviegloja tas, ka slovākiem vairs nekas nespīdēja. Nedz otrā vieta grupā, par pirmo nemaz nerunājot. Vienlaikus šis uzdevums bija arī sarežģīts. Lai arī slovākiem pēdējā (vai trešā) vieta bija kā akmenī iekalta, savu skatītāju priekšā tomēr gribējās parādīt, ka vismaz savu skatītāju priekšā viņiem ir pa zobam pat grupas līdere.

Iepriekšējās četrās spēlēs Latvijas izlases galvenais treneris un viņa palīgi daudz nezīlēja par sastāva izvēli konkrētajai spēlei. Kā pirmajā mačā bija izvēlēts divpadsmitnieks, tad līdz pat atbildes mačam ar zviedriem tas palika nemainīgs. Savainoto nebija, toties pirms katras nākamās spēles tika atgādināts nerakstītais likums par to, ka uzvarētājs sastāvu nemaina. Iespējams, ka šis likums tiktu ievērots arī pirms izbraukuma uz Slovākiju, taču, ja var ticēt Bagatska teiktajam, tad pirmajos četros mačos Jānis Timma cīnījies ne tikai ar pretinieku, bet arī ar savu sāpošo elkoni. Vai tā ir, to zina tikai pats Timma, Bagatskis un komandas ārsti, taču fakts paliek fakts – viņš pēdējās divās izbraukuma spēlēs nepiedalīsies.

Latvijas izlase mājiniekiem nekādas atlaides nedeva. Tikai pašā mača sākumā pēc Mārtiņa Meiera diviem gūtajiem punktiem laukuma saimniekiem tika ļauts papriecāties par septiņiem pēc kārtas gūtiem punktiem. Turpinājumā jau desmit punktu pēc kārtas Latvijai (12:7), un pamazām šis pārsvars līdz otrās ceturtdaļas beigām tiek uzaudzēts līdz pat +15 punktiem (42:27). Janičenoka trejacis pārsvaru palielina vēl par vienu punktu (45:29), bet, pārtraukumā ejot, jāpaliek pie +14 (47:33). Otrajā puslaikā Latvijas izlase pārsvaru palielināja vēl vairāk, maksimumu sasniedzot trešās ceturtdaļas vidū – 61:39. Esot tik pārliecinošā vadībā, bija grūti iztēloties, kā slovākiem ir jāsāk veikties, bet latviešiem nē, lai rezultāts pēkšņi sāktu mainīties pretējā virzienā.

Latvija savu uzdevumu izpildīja un, uzvarot slovākus, kvalificējās finālturnīram, taču paralēli tika aizvadīta spēle starp Zviedrijas un Rumānijas izlasēm. Tieši šajā mačā izšķīrās divas lietas: kura no komandām turpinās cīņu par otru ceļazīmi uz finālturnīru; vai Rumānijas izlase vēl saglabās izredzes uz pirmo vietu grupā. Zviedrijai šī bija pēdējā iespēja aizķerties aiz brīnumnūjiņas. Kaimiņiem bija ne tikai jāuzvar, bet jāuzvar vismaz ar sešu punktu pārsvaru. Savukārt rumāņiem rezervē palika pēdējās kārtas spēle savā laukumā jau ar finālturnīru nodrošinājušajiem Latvijas basketbolistiem.

Rumāņi pavisam tuvu bija kārotajai uzvarai. 3/4 rumāņi turējās drošā vadībā un pēdējo ceturtdaļu sagaidīja ar +13 pārsvaru, bet pamatlaika pēdējā minūtē zviedri bija panākuši jau 85:83 savā labā. Beigu beigās pēdējais vārds tomēr piederēja rumāņiem, kuri izšķirošo divpunktnieku realizēja līdz ar mača beigām. Tas nozīmē, ka pēdējā kārtā Latvijas un Rumānijas spēlē tiks noskaidrots pirmās vietas liktenis. Latvijai šobrīd ir milzīgs handikaps – pirmajā abu komandu mačā latvieši uzvarēja ar 23 punktu pārsvaru, un maz ticams, ka rumāņiem izdosies atsist tik daudz mīnusu.