Gulbim vēsturiska uzvara pār Federeru

© Scanpix

2010. gada 27. aprīli Latvijas tenisa vēsturē droši varēs atzīmēt ar sarkano krāsu. Romas ATP Masters Series tenisa turnīra 2. kārtas spēlē Ernests Gulbis trijos setos pieveica ranga līderi šveicieti Rodžeru Federeru – 2:6, 6:1, 7:5, tiekot pie, iespējams, nozīmīgākās uzvaras savā karjerā.

Gada otrais Grand Slam tenisa turnīrs French Open tuvojas ļoti strauji – atlicis vairs tikai mazāk par mēnesi, kad visi pasaules labākie tiksies Roland Garros kortos. Cits gatavošanos turnīram sācis ātrāk, cits vēlāk. To var sacīt arī par abiem otrdienas centrālā mača personāžiem – Ernestu Gulbi un pasaules ranga līderi Rodžeru Federeru. Ernests uz māla spēlē jau trešo nedēļu pēc kārtas un ar katru turnīru to dara arvien labāk, kamēr Federeram turnīrs Romā ir tikai pirmais iznāciens šāda seguma kortos 2010. gadā. Turnīrā Montekarlo Ernests tika līdz 2. kārtai, pirms nedēļas Barselonā jau spēlēja ceturtdaļfinālā, kur zaudēja tikai vēlākajam čempionam Fernando Verdasko.

Pirmdienas spēlē pret Bagdati Gulbis bija vairāk nekā pārliecinošs, un pēc spēles ritējuma nevarēja pateikt, kāpēc līdzšinējās četrās cīņās kiprietim zaudēts. Pārliecinoša serve, daudzveidīgāki uzbrukumi un maz kļūdu ļāva latvietim kortu atstāt kā uzvarētājam pēc 70 minūšu cīņas – 6:2, 6:2. Vēl pirms šīs spēles abus iespējamos sāncenšus bija pamanījies paslavēt Federers, vienlaikus žēlojoties, ka arī viņu izloze nav lutinājusi. Atceroties Gulbja un Federera maču Dohā, kurā šveicietis uzvarēja trijos setos (6:2, 4:6, 6:4) varēja domāt, ka arī Romā Ernests negriezīs ceļu titulētajam sāncensim.

Mača sākums lietainajā Romā latvietim nebija sekmīgs – pāris kļūdas un 0:1. Tikmēr Federers savam pirmajam māla sezonas mačam izskatījās noskaņojies un kļūdas nepieļāva, kas rezultātā viņam ļāva turēties priekšā. Nedaudz vēlāk Gulbis zaudēja vēl vienu geimu pie savas serves, un seta uzvarētājs bija izšķirts – 6:2 Federera labā. Otrā seta sākumā spēle mainīja savu ritējumu, un būtībā sāka atkārtoties Dohā redzētais. Federers sāka vairāk eksperimentēt, pieņemt aplamus lēmumus izspēlēs un arī kļūdīties. Gulbis šo pavērsienu prata izmantot savā labā un, liekot pretī agresīvus un precīzus uzbrukumus, uzvarēja vienu geimu pēc otra. Seta galarezultāts visai graujošs (6:1 Gulbja labā), bet pilnībā atbilstošs situācijai kortā.

Kā jau to varēja gaidīt, tad izšķirošā seta sākumā Federeram eksperimenti vairs nebija prātā, tomēr no kļūdām viņš vairs nespēja atbrīvoties. Ja pirmajos seta geimos uzvarēja servētāji, tad piektajā geimā Gulbis izmantoja savu iespēju un lauza Federera servi – 3:2. Turpmākā seta gaita bija Gulbja nervu un aukstasinības pārbaude, jo Federers neko īpašu parādīt nespēja. Pirmās divas mačbumbas Ernests ieguva pie rezultāta 5:3 un Federera serves – abās situācijās pieļautas kļūdas, raidot bumbiņu autā. Teorētiski nekas nebija zaudēts, jo pie 5:4 paša serve, kas līdz šim nebija sagādājusi problēmas. Tā šķita arī šajā geimā – 40:15 un vēl divas mačbumbas. Nav grūti saprast, kāpēc Ernestam šajā brīdī notrīcēja rokas, bet pirmā dubultkļūda spēlē (vēlāk šajā geimā tika pieļauta arī otrā) nāca neīstā brīdī. Arī ar ceturto, piekto un sesto piegājienu spēles galarezultātu fiksēt neizdevās. Pēc tam sekoja loģisks breiks no Federera puses, un 5:5. "Nosirmojušie" Gulbja fani jau sāka atcerēties tās reizes, kad Ernestam uzvaras izslīdējušas no rokām, tomēr šī nebija tā. Pie 5:5 Gulbis ļāva uzspēlēt arī Federeram, kas nebija zaudējis kļūdu garšu un vēlreiz kapitulēja pie savas serves. 12. geimā Latvijas tenisa līderis visu nokārtoja bez lielām problēmām – septītā mačbumba izrādījās uzvaru nesošā. Pēc divu stundu un triju minūšu cīņas Gulbja rēķinā iekrita arī uzvara pār ranga līderi – 2:6, 6:1, 7:5.

Lai gan Federers otrdien noteikti neaizvadīja savu labāko maču, tomēr Ernesta panākumu nevar nenovērtēt – viņa un Latvijas vārda rezonanse pasaules mērogā izskanēs pietiekami skaļi. Pēc šādas uzvaras Gulbim izdosies arī dienu atpūsties, lai jau ceturtdien turpinātu cīņas Romā. Nākamie iespējamie pretinieki nav ar tik skaļu vārdu – francūzis Žuljens Beneto (ATP 36.) vai itālietis Filipo Volandri (ATP 152.), tomēr arī tie būs jāuzvar, lai domātu par nākamajiem mērķiem. Iegūtie 90 reitinga punkti Gulbi noteikti tuvina labāko 32 French Open (pašlaik rangā 40. vieta). Ar katru nākamo uzvaru punktu summu var tikai dubultot.