Ernests Gulbis "French Open" cieš zaudējumu

Sāpīgu zaudējumu šodien „French Open” 1.kārtā cietis Latvijas tenisa līderis Ernests Gulbis. Zaudējis pirmos divus setus un trešajā atrodoties iedzinējos ar 1:5 un 0:40, viņš tomēr prata atspēlēties un tikt līdz piektajam setam, tomēr beigās neveiksme pret kazahu Mihailu Kukuškinu – 4:6, 6:7(4), 7:5, 6:2, 4:6.

Pirms spēles

„French Open” tenisa turnīrā Latvijas tenisa līderis Ernests Gulbis (ATP 93.) startē sesto reizi. Līdzšinējā bilance – 6 uzvaras un 5 zaudējumi. Četri no šiem panākumiem izcīnīti 2008.gadā, kad latvietis sasniedza ceturtdaļfinālu, bet pēdējās divās reizēs nācies izstāties jau pēc 1.kārtas – 2010.gadā savainojuma dēļ nepabeigts mačs pret francūzi Žiljēnu Beneto, bet pērn trīs setu neveiksme pret slovēni Blažu Kavčiču.

Šogad Gulbim pretiniekos 1.kārtā tika ielozēts Kazahstānas tenisists Mihails Kukuškins. 24 gadus vecais sportists ATP rangā šobrīd ieņem 53.vietu, turklāt šosezon var lepoties ar labāku bilanci nekā Ernests. Viņa kontā 13 uzvaras 24 mačos, kamēr Ernests uzvarējis 7 no 19 cīņām. Abiem tenisistiem šī bija pirmā savstarpējā spēle karjerā, bukmeikeri par favorītu bija noteikuši Kukuškinu. Jāpiemin, ka īsi pirms „French Open” Gulbis pārtrauca sadarbību ar treneri Ernanu Gumī un trenējās pie austriešu speciālista Gintera Bresnika.

Pirmā seta gaita – 1:0, 2:1, 2:4, 3:5, 4:6

Cīņu ar servi sāka Ernests un uzvarēja geimu sausā. Arī nākamajos trīs geimos uzvarēja servētāji, bet piektajā geimā Gulbis deva iespējas Kukuškinam – 15:40. Pirmā breikbumba tika atspēlēta ar eisu, bet otrā kazaham bija veiksmīga. Turpinājumā atspēlēties nesanāca – desmitajā geimā, kad Kukuškins servēja par setu, izdevās izvirzīties vadībā ar 30:0, tomēr nākamās četras izspēles un sets kazaham – 6:4.

Otrā seta gaita – 2:0, 2:2, 5:2, 5:5, 6:6, 6:7

Otrā seta pirmajā geimā Ernestam izdevās atspēlēties no 15:40 un uzvarēt savu servi, bet pēc tam pirmo reizi mačā tika uzvarēts geims pie Kukuškina serves. Iegūtais gan uzreiz tika zaudēts – nākamie divi geimi noslēdzas ar kazaha uzvaru un uz tablo neizšķirts (2:2). Pēc tam Gulbim vēl viens izrāviens – trīs geimi pēc kārtas un stabila 5:2 vadība, tomēr arī šoreiz pretiniekam izdevās līdzsvarot rezultātu (devītajā geimā Ernests neizservēja setu no 30:0 pārsvara). Seta uzvarētāju noteikšanu sportisti atlika uz taibreiku. Tajā Gulbis uzreiz nokļuva iedzinējos (0:2), taču līdz tīkla pušu maiņai prata līdzsvarot rezultātu. Pēc maiņas Ernests zaudēja četras no piecām izspēlēm – taibreikā 4:7 un pa setiem 0-2.

Trešā seta gaita – 0:2, 1:3, 1:5, 3:5, 5:5, 7:5

„Grand Slam” turnīros Ernests ne reizi nav atspēlējies no 0-2 deficīta (divreiz tas izdevies Deivisa kausa mačos). Trešā seta sākums liecināja par to, ka tas nesanāks arī šoreiz. Pirmo reizi setu ar servi sāka Kukuškins, uzvarot savu geimu, bet pēc tam viņš lauza Gulbja servi. Atšķirībā no pirmajiem diviem setiem Gulbis vairs neizdevās uzvarēt izspēles pie pretinieka serves, tādējādi kazahs straujiem soļiem tuvojās triumfam. Sestajā geimā latvietis vēlreiz zaudēja savu servi un viņa pretinieks devās izservēt maču. Neticamā veidā Kukuškinam tas neizdevās - no 40:0 (trīs mačbumbas) viņš pazaudēja piecas izspēles pēc kārtas. Gulbis pievilka līdz 3:5, kad pretiniekam otrā iespēja izservēt setu un maču. Taču arī šoreiz viņš ar uzdevumu netika galā, pat netiekot līdz mačbumbām. 10.geimā pie savas serves Gulbis atspēlēja ceturto mačbumbu un panāca 5:5. Taču arī tas nebija viss – latvietis uzvarēja arī 11. un 12.geimā, noformējot ceturto setu.

Ceturtā seta gaita – 1:0, 2:1, 3:2, 6:2

Ceturtā seta ievadā turpinājās Gulbja dominance. Viņš uzvarēja pirmos divus geimus (kopumā astoņi geimi pēc kārtas), un tikai tad „pamodās” Kukuškins, paņemot savu servi. Iegūto pārsvaru Gulbim izdevās ne vien nosargāt, bet pat palielināt. Ceturtajā geimā latvietis atspēlēja vienu breikbumbu, bet septītajā prata breikot pretinieku. Pēc brīža arī uzstādīts seta galarezultāts – 6:2. Salīdzinot ar iepriekšējiem setiem, latvietim krietni mazāk nepiespiesto kļūdu (11 – tikpat arī Kukuškinam).

Piektā seta gaita – 2:0, 2:2, 3:3, 4:4, 4:6

Psiholoģiskais pārsvars spēlē viennozīmīgi nu bija Ernesta pusē, tāpēc likumsakarīgi, ka arī piekto setu mūsu sportistam izdevās sākt ar breiku. Pie 2:0 vēl viena breikbumba, taču tā palika neizmantota. Neizmantojis savu iespēju, Ernests deva cerības Kukuškinam un viņa faniem – no 2:0 sanāca 2:2. Tālāk jau sākās nervu cīņa – 3:3, 4:4, turklāt kazahs pēkšņi ļoti pārliecinoši ņēma geimus pie savas serves. Diemžēl spēles beigās veiksme uzsmaidīja Gulbja pretiniekam. 10.geimā viņš tika pie kārtējām mačbumbām (Ernestam 0:40 pie savas serves) un realizēja jau pirmo. Setā 4:6, bet mačā sāpīga neveiksme pēc nepilnu četru stundu spēkošanās.

Skatoties spēles statistikā redzams, ka Gulbis pretinieku gan noservējis (eisos 19:1!), gan uzvarējis vairāk izspēļu (158 pret 153), tomēr izšķirošajā brīdī notrīcējis. Nepiespiesto kļūdu latvietim arī vairāk (78 pret 55), taču tāds ir Gulbja spēles stils.

Londonas Olimpiāde ies secen?

Līdz ar to trešo gadu pēc kārtas Ernests no Parīzes aizbrauks bez uzvarām (nopelnīti 18 000 eiro). Iegūtie 10 reitinga punkti ranga pozīciju neļaus uzlabot, tādējādi Londonas olimpiskajās spēlēs viņu redzēsim tikai tad, ja organizatori piešķirs īpašo uzaicinājumu jeb wildcard. Tikmēr Kukuškins 2.kārtā spēkosies ar itālieti Andreasu Sepi, kurš 1.kārtā trijos setos tika galā ar krievu Nikolaju Davidenko – 6:3, 7:6(5), 7:5.